מגזין אינטרנט חדש מבית Webetter

כמה מילים על כמה מילים

בשנת 2005 (כן, כבר היה אינטרנט בישראל) התחלנו לבנות אתרים ולקדם אותם ברשתות החיפוש המובילות. מאז הספקנו לגדול ולהתרחב לתחומים נוספים בתוך עולמות הדיגיטל, במקביל ללימוד שוטף והתפתחות טכנולוגית בהתאמה. היום אנו גאים להוביל את ענף הדיגיטל במגזר החרדי ולהימנות בין משרדי הדיגיטל המקצועיים בישראל.

זה הזמן להתקדם: לקראת סוף השנה הלועזית, נבצע רילוקיישן לסוכנות הדיגיטל החרדית המובילה בישראל. במסגרת המעבר הצפוי לעיר הקודש ירושלים, נחבור ללקוחות חדשים, נהדק את שיתוף הפעולה עם גורמי צמיחה מובילים ונמשיך לספק ללקוחותינו שירות מצוין מתוך מקום יותר גבוה ומתוך שאיפה תמידית ל-Better, להרבה יותר.

פעם בחודש, רק פעם בחודש, נשלח לכם כמה מילים מתוך הנעשה בתחום הדיגיטל החרדי, כמה מילים על קמפיינים מוצלחים שביצענו ועוד כמה מילים על טרנדים עצבניים ועדכוני דיגיטל שאתם חייבים להכיר.

אני מזמין אתכם להתענג על הניוזלטר הראשון שלנו. היכונו להפתעות נוספות.


בברכת שגשוג וצמיחה,
שמואל דרילמן
מנכ"ל

קדימה!

צב – כפרזנטור
של מאיר פנים

שרה אבן-צור
קריאייטיב, תוכן ו-SEM

העצה הכי טובה
שלי לגוגל

שוקי שפירא
מדיה פלנר ו-PPC

סליחה, הגעתם
לעמוד מגניב!

דוד מרקוס
סטודיו לעיצוב ופיתוח

פייסבוק נגד
סנאפצ'ט

יהודה אדלר
תוכן וקריאייטיב

הסיפור הזה
מתחיל כאן

מוטי רובינשטיין
תוכן וקריאייטיב

מתעניינים בשיווק באינטרנט? מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

הסיפור הזה מתחיל כאן

מוטי רובינשטיין
קריאייטיב ותוכן

הרשו לי לשתף אתכם בסיפור הצלחה מסחרר כתוצאה מעבודה עקבית, דבקות במטרה ואמונה גדולה

מיד כשהתחלנו לעבוד עם אקשיבה, ידענו שעומדת בפנינו משימה מאתגרת. לפני שנה וחצי, הציפייה לא הייתה גדולה. חלמנו להגיע לצעירים וצעירות חרדים בפייסבוק ולהציע להם אוזן קשבת וייעוץ בהתמודדות עם השאלות של החיים.

בתחילת הדרך האמון היה דל. זו הייתה בשורה גדולה מידי והגולשים התקשו להיפתח. השאלות זרמו בקצב של הליכת צב בן 255, עייף ורעב. אבל לא התייאשנו. המשכנו לדבר ולספר ולהזמין.

אנחנו זוכרים בבהירות את הימים ההם, וגם פייסבוק עושה את שלו כדי להזכיר לנו בזמן הזה. התרגשנו מכל פנייה, שמחנו על כל שאלה. חלפה תקופה קצרה עד שרשמנו את ציון הדרך המשמעותי הראשון: מכתב תודה מרגש מגולש שנעזר על ידי אחד המשיבים שהיה שם בשבילו, הקשיב למצוקתו ועזר כמיטב יכולתו. שמחנו מאוד, אך לא ציפינו ליותר מזה.

ככל שחלפו השעות והימים והשבועות, הרגשנו שאנחנו במקום הנכון. משיבי אקשיבה ממלאים חלל ריק עצום מימדים. בתחילת הפעילות ספרנו כל שאלה כסופרי מעות והתרגשנו מכל התראה בפייסבוק כמתרגש איש לנוכח הצלחתו. והיום? היום 41 משיבים ומשיבות מקצועיים סופרים את השאלות במכפלות של מאות ואנחנו לא מפסיקים להתרגש מקול צפצוף הפעמונים המתריעים על הודעה חדשה בפייסבוק, על תגובה חדשה בפיד, על שיתוף מכל הלב.

לא מזמן חצינו את רף 5,000 העוקבים, ציון דרך משמעותי נוסף. על הדרך, ככה בשביל הפינוק, התחדשנו במאמרים מידיים לנוחות הגולשים. כי המשיבים של אקשיבה מקשיבים וחושבים ומהרהרים וכותבים תשובה, ואנחנו כאן כדי להפיץ את הבשורה.

הציפייה היא גדולה / הניצנים כבר נראו / וככה זה העם הזה לא יניח לעצמו / עד שיבוא אליהו / זכור לטוב (ישי ריבו)

סליחה, הגעתם לעמוד מגניב!

דוד מרקוס
סטודיו לעיצוב ופיתוח

"הגעתם לעמוד שגיאה-404". כל מי שגולש באינטרנט מוצא את עצמו מדי פעם בעמוד כזה. במאמר זה אנסה להסביר בקצרה מה זה עמוד שגיאה, מדוע הוא קיים ומי צריך אותו.

בואו נתחיל: מה זה בכלל עמוד 404?

מקובל לכנות את עמודי 404 כעמוד שגיאה. ההסבר הטכני היבש אומר שהגולש הגיש בקשה לעמוד מסוים אך האתר לא יכול למצוא ולהגיש אותו, ממגוון סיבות: קישורים שבורים, תקלה באיות הכתובת, עמוד שהוסר על ידי בעלי האתר ועוד.

בעבר, עמודי 404 היו גנריים ומשעממים. לרוב הם כללו הודעות שגיאה לקוניות ("העמוד שחיפשת לא נמצא"), אך בשנים האחרונות הפכו חלק מדפי השגיאה לעמודים יצירתיים במיוחד.

עמוד שגיאה מעוצב ויצירתי שהופך להיות ויראלי, עשוי למשוך לאתר לא מעט תנועה כאשר משתפים אותו ברשת. זו הסיבה בגינה יוצרים יצירתיים מתחרים ביניהם מי יציג עמוד 404 מגניב, יצירתי מעוצב ושנון יותר.

מדוע כדאי להשקיע בעמוד 404?

כיוון שאי אפשר להימנע לחלוטין משגיאות, הן מצד המשתמשים והן מצד האתר, יש לעמוד 404 תפקיד חשוב ומרכזי – למנוע מצב שהעמוד יהיה סוף דרכו של המשתמש באתר. עמוד שגיאה טוב יגרום לגולש להישאר באתר, על ידי הפנייה לעמוד אחר באתר, למשל.

דמיינו שאתם נכנסים ל"סופר פארם" לרכוש בושם שראיתם בפרסומת, אתם משוטטים במעברים אך לא מוצאים, מיד תיגש אליכם דיילת נחמדה ותציע את עזרתה – אתם תרכשו את הבושם ותצאו בתחושה טובה ואפילו תחזרו לרכישה חוזרת. כך בדיוק בעמוד 404 שלכם, הכינו הודעת שגיאה נעימה ומיד תציעו לגולשים דפים אחרים באתר.

יש אתרים שמגדירים (ברמת השרת) הפנייה מעמוד שגיאה לדף הבית או לעמוד אחר באתר, בלי להחזיר לגולש עמוד שגיאה. הפנייה כזו לא מומלצת מכמה סיבות. הנה שתי סיבות מרכזיות:

 1. לא נקבל התראה על קישורים שבורים מגוגל
 2. במקרה שמישהו שלח קישור לאתר שלנו, אך ביצע זאת בצורה לא נכונה, האתר שלנו יפנה אותו לדף אחר וזה יצור חוויות משתמש גרועה. גולש שיבקש להגיע לעמוד מסוים ויקבל דף אחר, סביר להניח שיתאכזב ויעזוב את האתר.

איך תשפרו את עמוד השגיאה באתר שלכם? קבלו 6 טיפים:

 • הוסיפו קישור לעמוד הבית או לעמוד פופולרי אחר באתר שלכם. הם עשו את זה נכון – גם עיצוב נהדר וגם קישורים שימושיים.
  Mako השתמשו ברעיון נהדר: בדף שגיאה הם מודיעים למשתמש "הנך מועבר לדף הבית בתוך 3..2..1.." 🙂
 • הוסיפו משפט מצחיק שפונה ישירות לגולשים. כמו כן, איור חינני עשוי להקל על התחושה של הגולש ולהפוך את החוויה לחיובית. Airbnb, למשל, הוסיפו איור נחמד שמרכך את החוויה אך כמובן הוסיפו קישורים לעמודים אחרים כדי שהגולש יישאר באתר.
 • במקרה שהמעצב החליט להפגין את היצירתיות שלו והפך את העמוד למקורי – אל תשכחו לבקש ממנו להתאים אותו מבחינה עיצובית לשאר האתר, כדי שלא ייראה "תלוש" מידי. אם זה קצת קשה לו (למעצב, כן?), פשוט אמרו לו שישאיר את תפריט הניווט העליון הקיים באתר.
 • הוסיפו טופס קטן בתחתית העמוד, בו תבקשו מהגולשים שיכתבו לכם מה הם חיפשו, כך תוכלו לזהות בקלות את התקלה ולטפל בה.
 • הציעו חלופות. אתר מכירות יכול להציע מוצרים פופולריים, למשל, דבר שיגרום לגולשים להישאר באתר ואולי אף לבצע רכישה.
 • הוסיפו שורת חיפוש. אחרי שהודעתם למשתמש שהוא הגיע לדף שגיאה, אפשרו לו להגיע להיכן שרצה מלכתחילה. Amazon  השאירו את שורת החיפוש לניווט קל (ומציעים לנו לפגוש את הכלבים שלהם…)

ולחלק המעניין: מקבץ עמודי 404 מעניינים

אקטואליה, כמובן: הילרי אמנם הפסידה במירוץ אך אם תגיעו לעמוד השגיאה המשעשע באתר שלה יציעו לכם להתנדב. אם אתם כבר כאן…

העז המשוגעת: טרנד לוהט (נכון ללפני כמה שנים) שהוטמע על ידי bluegg בעמוד השגיאה. משתמש מופתע שמגיע לעמוד כזה שוכח בכלל שהגיע ל-404.

אתם בעבודה? רגע לפני שאתם לוחצים על הקישור הזה הנמיכו את עוצמת הרמקולים או עברו לאוזניות.

מעצבים? קבלו עמוד ווקטורי מגניב:

החבר'ה מ- AIRBNB עיצבו עמוד פשוט, אך בעזרת גיף נחמד הפכו את החוויה לחיובית. כמובן שהם הוסיפו קישורים לאזורים נבחרים באתר.

אולפני סרטים עשו כאן שימוש מרהיב באפקטים ובקול.

מה הוא עושה?

באתר הזה הלכו צעד אחד קדימה והפיקו סרטון מיוחד לעמוד השגיאה שלהם 

אאוץ'! באנג! זה לא היה אמור לקרות

והנה העמוד הנהדר של אאא

Time to play

404 גמדים נופלים מהשמיים. עליכם להציל אותם על ידי פתיחת מצנח בלחיצה על העכבר.

נמאס לכם לעבוד? רוצים הפסקה? לחצו כאן ושחקו קצת פקמן: (שימו לב שהתפריט נשאר, כך המשתמשים יוכלו להגיע בקלות לאזור אחרים)

אם כבר הגעתם לכאן, לא תישארו קצת?

הנה הדף שלנו:)

העצה הכי טובה שלי לגוגל

שוקי שפירא
מדיה פלנר ו-PPC

מדוע ביטלה גוגל את האפשרות לקבלת מענק פרסום מוגדל לעמותות ומה אני הייתי עושה במקומה?

בחודש ספטמבר האחרון, ללא התראה מוקדמת ומבלי לכנס מסיבת עיתונאים מרשימה, ביטלה גוגל את מענק הפרסום המורחב לעמותות בסך 40,000$ לחודש, מהלך שהותיר מנהלי עמותות ומנהלי קמפיינים מאוכזבים מאוד.

הסיבה לאכזבה הגדולה היא הקריטריונים אותם הציבה גוגל על מנת להגיש את הבקשה למענק המורחב. מפרסמים רבים, כך התברר למפרע, עמלו לשווא על מנת לעמוד בהם וגילו כי מאמציהם המרובים נחלו אכזבה. במחשבה שניה ושלישית, לדעתי, לא מדובר במהלך שלילי וניתן להפיק ממנו תועלת רבה.

תכנית המענקים של גוגל לעמותות מאפשרת לעמותות שעומדות בקריטריונים שונים, להשתמש ללא תמורה בחלק מהמרכיבים של אפשרויות הפרסום הכלולות ב-adwords, על מנת לייצר לעצמן חשיפה ולגייס תרומות עבור פעילותן.

המענק מאפשר להשתמש בשווי פרסומי של כ-10,000$ לחודש, המתחלקים למגבלת הוצאה יומית של כ-330$. בנוסף למגבלות אלה, קיימת מגבלה משמעותית נוספת: הצעת מחיר מקסימלית לקליק של 2$ בלבד. כתוצאה ממגבלה זו, נחסמות בפני המפרסמים כלי האופטימיזציה האוטומטיים של גוגל המתחרים על מיקום המודעות ומשנים את הצעות המחיר בהתאם לכדאיות הכלכלית של המפרסם.

להערכתי, הרקע לביטול המענק המורחב הם שני הקריטריונים העיקריים אותם גוגל דרשה מבעלי חשבונות הפרסום: מיצוי תקציב חודשי במשך שלושה חודשים ושמירה על שיעור קליקים (סף הופעות של המודעות חלקי סך הקליקים) של 1% ברצף של שישה חודשים.

דרישות אלו יצרו מלכודת דבש עבור מפרסמים רבים ש"איבדו את הצפון" ובחרו לוותר על מטרת-העל של הקמפיין (המרות/תרומות), ולשמור בכל מחיר על שיעור קליקים גבוה כדי להיות זכאים למענק המוגדל. לשם כך, הם השתמשו ב"מילות רעש" חסרות משמעות אך "לחיצות" וסוחטות קליקים, מה שסייע להם לעמוד בדרישות, אך לא נתן להם תמורה אחרת מעבר לכך. המטרה בכך הייתה לייצר מצג שווא של עמותה גדולה וחשבון עם טראפיק גבוה ואיכותי על מנת לבסס את בקשתם למענק מוגדל שיתאים למידותיהם.

ביטול המענק המוגדל של גוגל יאזן את העיוות הזה ויאפשר למפרסמים לנהל את חשבונות הפרסום שלהם מתוך המטרה העיקרית והחשובה ביותר והיא יצירת המרות וגיוס תרומות עבור העמותות שלהם. אני בטוח שמנהלי הקמפיינים יופתעו מהפוטנציאל הטמון בתקציב מכובד של כ-10,000 דולר לחודש וכמה תרומות הם איבדו במירוץ העיוור שלהם אחר המענק המוגדל שנגוז ונעלם.

אם אני צודק ואכן זו הייתה הסיבה שגרמה לגוגל לבטל את המענקים המוגדלים, הייתי מעוניין להציע להם פתרון פשוט יותר: במקום לשלול לגמרי את האפשרות לקבל מענק מוגדל, ניתן להוסיף לדרישות סעיף אחד קטן שיאזן את דרישת שיעור הקליקים. דרישת סף של מינימום שיעור המרות חודשי, הייתה מונעת את המירוץ אחר שיעור הקליקים ובכך רק החשבונות היעילים ביותר מכל הבחינות היו מקבלים את המענק המוגדל, לו הם באמת זקוקים.

אמת. היינו זקוקים למענק המוגדל, אבל למדנו להסתדר גם בלעדיו.

איך צב בן 255 הפך לפרזנטור של מאיר פנים?

שרה אבן צור
קריאייטיב, תוכן ו-SEM

עד כמה הפרסום הדיגיטלי צריך להתחשב בתפיסות העולם השונות, ואיך זה קשור לדינמיות?

אחד האתגרים שעמד בפניי לאחרונה היה קמפיין החגים של עמותת 'מאיר פנים'. מול הלקוחות, אני שוב ושוב נתקלת בשאלות קיומיות כמו "האם באמת אפשר לגייס כספים בפייסבוק?", "ומה אם אנחנו לא מעוניינים לפרסם אמהות בוכות וילדים יחפים? זה עדיין יצליח?"

אז זהו שכן. אם עושים את זה כמו שצריך, כמובן.

כלל ראשון: תחשבו "מחוץ לקופסה". אנחנו רוצים לתפוס את העין, לעניין את הגולש ולהניע אותו לפעולה.

אולי נתקלתם בקמפיין החיות של 'מאיר פנים' בליווי תמונות מרהיבות מהטבע. הקמפיין ביקש להזכיר לגולשים שבאותה המידה שהם מתעניינים באיגואנה כתומה בסכנת הכחדה, בפנדה דיכאוני או בצב בן 255, חשוב שיזכרו גם את בני האדם הנזקקים החיים בינינו.

אוקיי, פרובוקטיבי משהו. ציפיתי לתגובות ורעש, וכך היה. פעילי "צער בעלי-חיים" ודומיהם הסתערו על הקמפיין ושללו את הגישה מיסודה: לא צריך להעדיף ניצול שואה על פני צב זקן. קראתי אפילו תגובה שאמרה: "הצב או סבא שלי זה אותו דבר מבחינתי, לא חושב שמגיע יחס מועדף לסבא שלי".

כלל שני: בין פרסום שלילי לבין פספוס המטרה הגבול דק. קמפיין החיות אותת לי "אנשים לא מתחברים אלי, תורידי אותי מכאן". וכאן הגיע הקסם של עולם הדיגיטל, שמסביר גם למה אנחנו כל-כך אוהבים אותו: דינמיות!

נחיתת חירום, או שלא

אחרי שנסגרת המהדורה בעיתון ויוצא להדפסה והפצה, נותר למפרסם רק להתפלל שהמסר שלו יובן היטב, שיהיה לו לתועלת, שאנשים יתחברו אליו… הוא יודע שאין דרך חזרה, אי אפשר למחוק מילים שנכתבו. וכאן? קמפיין החיות לא הספיק לרדת מהרשת וכבר עלה קמפיין חדש, מצליח, והפעם גם ענה לציפיות הגולשים. הקמפיין Plan B שהוכן מראש, לגמרי לקח את המטרה והציב את הלקוח שלנו גבוה על ההר – בלי שהורגש מצב חירום.

בשורה התחתונה, הפקתי שלושה לקחים שאני נהנית לשתף אתכם:

 1. אין מקום לזלזול, וגם לא לביקורת, רק למעט ציניות! הרשת מלאה במיליוני אנשים עם תפיסות עולם ודעות שונות מקצה לקצה. אני לא מתיימרת לכבוש את כולם, אבל אני אומרת בוודאות: כל מוצר הוא טוב וכל קהל הוא פרודוקטיבי, צריך רק לדעת לחבר בניהם עם שפה נכונה וערכים דומים.

 2. דינמיות זה לא אי-סדר. היתרון של הדינמיות ברשת טמון ביכולת לשנות, להחליף, להתאים את המוצר שלך לקהל שבחרת בו, בכל רגע נתון. זה עובד מצוין, רק אם תבואו מוכנים.

 3. להתחשב בתפיסות עולם שונות. בסופו של דבר אני רוצה שהקמפיין שלי יצליח. בפעם הבאה שאתם שומעים מישהו מתלונן על כך שהרשת מאכילה אותו את מה שהיא רוצה, תיזכרו בקמפיין החיות שלי ותספרו לו —- הרשת לא מאכילה אותך, היא מספקת לך את מה שאתה בחרת לראות ולשמוע 🙂

מלחמת הכוכבים

יהודה אדלר
קריאייטיב ותוכן

בואו נדבר קצת על צוקי והאובססיה שלו לדרוס את סנאפצ'אט. האם האפליקציה הצהובה מאיימת על האימפריה שלו?

ידידינו מארק צוקרברג (אנחנו קוראים לו צוקי) מתחיל את יום העבודה שלו עם עדכון חדש לפייסבוק, לאינסטגרם או לווטסאפ. נראה שלחלק גדול מהעדכונים הללו יש מטרה אחת: לספק למשתמש הצעיר אלטרנטיבה לסנאפצ'אט. זה התחיל עם ה-Stories של אינסטגרם, המשיך דרך ההודעות הסודיות במסנג'ר וזה ממשיך עם העדכון שאולי ייצא לווטסאפ שבאופן מפחיד מזכיר את סנאפצ'אט.

למתבונן מהצד, כל 'המריבה' הזאת נראית מיותרת. אחרי הכל, לפייסבוק יש כל כך הרבה מקומות להתקדם אליהם, אז למה הם נלחמים באפליקציה הצהובה? כאשר הנתונים מראים שסנאפצ'אט אינה מהווה איום על צוקי, מה גורם לו להישאר ער בלילה? אולי משום שהוא מבין כי צריך להסתכל על הנתונים אחרת!

פייסבוק עם 1.65 מיליארד משתמשים חודשיים, לעומת סנאפצ'אט עם מעל 100 מיליון משתמשים יומיים. בזמן שפייסבוק ממשיכה לגדול עם מספר הנרשמים בחודש לפייסבוק 46% מ-2012 עד 2015, כל זה בקרב הקהל המבוגר של 45-54, לכאורה הצלחה גדולה, סנאפצ'אט מצהירה ש-60% מהמשתמשים שלה הם בני 16-24, מה שאומר מבחינת מפרסמים קהל הרבה יותר ממוקד ויותר צרכני, מאשר פייסבוק שכל העולם נמצא בה.

המשתמש הממוצע נמצא בפייסבוק 22 דקות ביום, כאשר סנאפצ'אט מתקרבת אליה עם 18 דקות ביום. לפי דעתי, הנתון של סנאפצ'אט מדהים, כי ב-18 דקות אדם יכול להיחשף לכל החברים שלו, בניגוד לפייסבוק שהמשתמש נחשף למה שהאלגוריתם קובע.

האפשרות להיות מגניב הרבה יותר קלה בסנאפצ'אט מאשר בפייסבוק. לצעירים שבינינו, פייסבוק הפך לסוג של אתר חדשות גלובלי, בניגוד לסנאפצ'אט, שם אנחנו פוגשים את החברים שלנו.

היום העולם הולך לכיוון וידיאו, ואכן פייסבוק מעודדת את המשתמשים והמפרסמים שלה להשתמש באופציה הזאת, אבל סנאפצ'אט כבר נמצאת שם, ורק שם.

אז כן, כיף לצפות מהצד במלחמת דוד וגולית, אבל כשאנחנו מתבקשים לתת מענה ללקוחותינו: איפה נעדיף לפרסם? ובכן, אנחנו צריכים להיות איפה שקהל היעד נמצא. לדעתי, המגמה של עולם הרשתות החברתיות מתחיל ללכת לכיון ההפוך. לא רשת חברתית אחת ענקית (פייסבוק), אלא כמה רשתות חברתיות שמשרות כל אחת בדרכה את קהל היעד שלה.

מתעניינים בשיווק באינטרנט? מלאו את הטופס, ונחזור אליכם בהקדם